Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [14990]
  Sprzęt komputerowy [7686]
  Motoryzacja [73386]
  Sprzęt audio-video [53]
  Telefony komórkowe [12837]
  Nieruchomości [172]
  Praca [86711]
  Turystyka [360]
  Inne [10286]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem - O Złotą Podkowę Pegaza
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Działka z rozpoczętą budową - Smolniki


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-10-18

1 USD: 3,7601
1 EUR: 4,3049
1 CHF: 3,7746
1 LTL :
1 GBP: 4,9014
Kupno mieszkania? Jak znaleźć dobry kredyt?
Opinie o pracodawcach - jak sprawdzić, czy firma jest godna zaufania?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje?
Polisa na życie w banku - co można zyskać?
Ile naprawdę muszą wiedzieć rodzice?
Zakończyła się samowolna wycinka drzew
Od dziś obowiązują nowe zasady wycinania drzew. Przed chwyceniem piły czy siekiery warto zatem zastanowić się, czy usunięcie danego drzewa nie wymaga pozwolenia. Za wycinkę bez zachowania procedury administracyjnej znów nakładane będą bowiem kary pieniężne.

Prawo obowiązujące od początku roku sprawiło, że z wielu prywatnych posesji zniknęły drzewa. Gdy okazało się, że nie potrzebne są już pozwolenia, w ruch poszły piły i siekiery. Samowolna wycinka dobiegła jednak końca. Od dziś obowiązują bowiem nowe zasady usuwania drzew.

O pozwolenie koniecznie wystąpić muszą ci, którzy chcą usunąć topole, wierzby, klony jesionolistne i klony srebrzyste, których obwód pnia przekracza 80 cm, kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne, których obwód przekracza 65 cm oraz wszelkie inne gatunki drzew o obwodzie pnia większym niż 50 cm. - Usuwanie drzew, o mniejszych parametrach pni, niezależnie od przyczyny, nie wymaga ani zgłoszenia, ani też zezwolenia - mówią urzędnicy

- W terminie 21 dni od otrzymania zgłoszenia, pracownik właściwego organu dokonuje oględzin drzewa i sporządza stosowny protokół. Drzewo będzie można usunąć dopiero po upływie 14 dni od oględzin, pod warunkiem, że organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej. Jeżeli drzewo nie zostanie usunięte przed upływem 6 miesięcy od daty przeprowadzenia oględzin, konieczne będzie dokonanie ponownego zgłoszenia zamiaru jego usunięcia - tłumaczą.

Nowelizacja zakłada również, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, która będzie realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, konieczne będzie zapłacenie za wycinkę tych drzew. 

Na terenach objętych ochroną w formie obszaru chronionego krajobrazu, (w przypadku Suwałk jest to rozległy obszar przy ul. Krzywólka oraz obrzeża miasta od strony  północnej i wschodniej) istnieje ponadto zakaz likwidowania zadrzewień śródpolnych, wynikający z Rozporządzenia Wojewody Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Północnej Suwalszczyzny”.

Należy też zachować szczególną ostrożność usuwając drzewa na posesjach  graniczących np. z drogą publiczną. Bardzo często ogrodzenie nieruchomości nie przebiega bowiem po granicy działki a drzewa rosną na terenie np. pasa drogowego.
Przystępując do usuwania drzew należy także pamiętać o sezonie lęgowym ptaków. W naszym regionie drzewa stanowiące siedliska chronionych gatunków zwierząt (np. w postaci gniazd i budek lęgowych) można usuwać od 1 września do 31 marca.


komentarze [4] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2018 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka