Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [13927]
  Sprzęt komputerowy [7559]
  Motoryzacja [70458]
  Sprzęt audio-video [51]
  Telefony komórkowe [12666]
  Nieruchomości [172]
  Praca [73698]
  Turystyka [350]
  Inne [9852]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
Dancing Andrzejkowy z zespołem Keys
„Supermenka” - monodram Jowity Budnik
Legendy Rocka – Muzyka Serc. Sylwester 2017 symfonicznie
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Działka budowlana w miejscowości Dubowo, gm. Sejny


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 24-11-17

1 USD: 3,5486
1 EUR: 4,2116
1 CHF: 3,6160
1 LTL :
1 GBP: 4,7295
Czy wiesz, co kupujesz? Wybieraj świadomie produkty mleczne!
Czy oszczędzanie przed świętami jest możliwe?
Świat ubezpieczeń
11 rzeczy, które warto mieć w samochodzie
Czy tanie OC to dobre OC?
Ilu mieszkańców Suwalszczyzny klepie biedę?
Chociaż w 2016 roku odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego i relatywnego, biedy w naszym regionie nie brakuje. Wiele gospodarstw domowych na Suwalszczyźnie nie ma bowiem pieniędzy nawet na najważniejsze potrzeby. Ile osób żyje w ubóstwie?

Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku w Polsce odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego oraz ubóstwa relatywnego. - W 2016 r. w ubóstwie skrajnym żyło prawie 5% osób (wobec niecałych 7% w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym nieco mniej niż 14% osób (wobec niecałych 16% w 2015 r.) - wynika z opublikowanego właśnie raportu.

Nieco lepiej dane te prezentują się w województwie podlaskim. W naszym regionie skrajne ubóstwo wynosi około 4,2 procent. To wynik lepszy niż w sąsiadującym warmińsko-mazurskim, gdzie w skrajnej biedzie żyje około 9% osób, lubelskim, w którym skrajne ubóstwo wynosi 7,8%, a także małopolskim - 5,3% czy kujawsko-pomorskim - 5,4%.

A kogo najczęściej dosięga bieda? Grupami szczególnie narażonymi na doświadczanie ubóstwa skrajnego były w 2016 r. gospodarstwa osób utrzymujących się z tzw. niezarobkowych źródeł (w tym przede wszystkim świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty), gospodarstwa domowe rolników i rencistów, rodziny wielodzietne (z 3 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu), dzieci w wieku 0-17 lat, gospodarstwa z głową rodziny posiadającą wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, a także gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi.

Występowanie ubóstwa zależy od wielu czynników. Wśród nich jest między innymi miejsce zamieszkania. Z raportu jasno wynika bowiem, że zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był dwuipółkrotnie wyższy niż w miastach. Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2016 r. roku prawie 3% mieszkańców miast (od ok. 1% w największych miastach, do 4% w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców). Na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł 8%.

Źródło: GUS

komentarze [3] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2017 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka