Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [14990]
  Sprzęt komputerowy [7686]
  Motoryzacja [73386]
  Sprzęt audio-video [53]
  Telefony komórkowe [12837]
  Nieruchomości [172]
  Praca [86711]
  Turystyka [360]
  Inne [10286]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem - O Złotą Podkowę Pegaza
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Kamienica w centrum Suwałk - ul. Kościuszki


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-10-18

1 USD: 3,7601
1 EUR: 4,3049
1 CHF: 3,7746
1 LTL :
1 GBP: 4,9014
Kupno mieszkania? Jak znaleźć dobry kredyt?
Opinie o pracodawcach - jak sprawdzić, czy firma jest godna zaufania?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje?
Polisa na życie w banku - co można zyskać?
Ile naprawdę muszą wiedzieć rodzice?
Kurka, kania - to ich czas. Suwalczanie poszli w las!
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. W podsuwalskich lasach spotkać można wielu grzybiarzy. Jedni zbierają, aby powiększyć domowe zapasy, inni dla przyjemności. Są też tacy, którzy liczą na dodatkowy zarobek. Grzybobranie może być jednak niebezpieczne. Przekonała się o tym 70-latka z Raczek.

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, co się zbiera. W lasach spotkać można niezliczone ilości grzybów w różnych gatunkach. Niektóre z nich są bardzo trudne do rozróżnienia i przez pomyłkę można zebrać grzyba trującego. Grzybiarze na odróżnienie gatunków mają jednak swoje sposoby.

Jedni sprawdzają językiem przełamany kapelusz lub trzon - jeśli da się wyczuć gorzki smak, grzyb jest najpewniej trujący. Innym sposobem jest sprawdzenie czy grzyb pod kapeluszem ma blaszki, świadczące o trującym gatunku. Jednym z najbardziej znanych metod rozpoznania grzyba jest jednak skorzystanie z atlasu. Przy jakichkolwiek niepewnościach o jadalności grzyba nie warto ryzykować. Każdego roku do szpitali trafiają bowiem osoby wykazujące objawy zatruć pokarmowych przez spożycie trującego grzyba.

Innym niebezpiecznym aspektem grzybobrania jest możliwość zgubienia się w lesie. Na grzyby najlepiej wychodzić grupami i pilnować się wzajemnie. W ostatnich dniach w lesie zgubiła się 70-letnia kobieta. Mieszkanka Raczek wybrała się na grzybobranie i straciła orientację w terenie. Szukała jej straż pożarna z Suwałk, Raczek i Suchej Wsi. Odnaleziono ją w miejscowości Mazurki.

Niepokojące dla grzybiarzy bywają też kleszcze. Na rynku są do kupienia preparaty odstraszające te pajęczaki, ale nie dają pewności, że kleszcz się nie wbije. Dodatkowo można przyjmować witaminę B12, która wytwarza w organizmie ludzkim zapach niewyczuwalny dla człowieka, a jednocześnie odstrasza kleszcze i komary. Niezauważenie kleszcza na skórze może mieć poważne skutki i prowadzić nawet do boreliozy.

Grzybobranie ma także swoje zalety. Dla wielu suwalczan jest źródłem dodatkowego dochodu. Poza granicami miasta wystawiają oni swoje zbiory, które kuszą kierowców. Niejeden samochód zatrzymuje się po koszyk świeżych grzybów. Większość jednak zbiera grzyby dla siebie. Pójście do lasu jest dla nich doskonałą formą odpoczynku na świeżym powietrzu.

komentarze [4] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2018 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka