Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [15180]
  Sprzęt komputerowy [7720]
  Motoryzacja [73992]
  Sprzęt audio-video [54]
  Telefony komórkowe [12865]
  Nieruchomości [172]
  Praca [88688]
  Turystyka [361]
  Inne [10409]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Kamienica w centrum Suwałk - ul. Kościuszki


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-01-19

1 USD: 3,7694
1 EUR: 4,2964
1 CHF: 3,7917
1 LTL :
1 GBP: 4,8773
Pralko-suszarka Samsung - 5 powodów, dla których warto ją mieć!
Gdzie szukać najlepszej oferty OC dla młodych?
Kupno mieszkania? Jak znaleźć dobry kredyt?
Opinie o pracodawcach - jak sprawdzić, czy firma jest godna zaufania?
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje?
Nowe przepisy zrujnują podsuwalskich rolników?
Maty dezynfekcyjne, specjalna odzież i inne restrykcyjne przepisy muszą spełnić rolnicy ze względu na afrykański się pomór świń. Dostosowanie gospodarstw do norm wiąże się z kosztami. Rolnicy z podsuwalskich wsi boją się, że ASF rozłoży ich na łopatki. Jakie rozwiązanie widzi minister rolnictwa?

Afrykański Pomór Świń to problem, który nie ominął naszego regionu. Tylko w ostatnim czasie obecność wirusa dwukrotnie potwierdzono w powiecie suwalskim. ASF wystąpił także w powiecie sejneńskim, siemiatyckim i hajnowskim. Następstwem tego było wprowadzenie tak zwanego programu bioasekuracji, czyli szeregu restrykcyjnych zasad, które muszą spełnić gospodarze z gmin, w których wystąpiła choroba.

Rolnicy zostali zobowiązani między innymi do prowadzenia szeregu rejestrów, występowania do lekarza weterynarii o zgody na przewóz zwierząt, ograniczenia kontaktu trzody z osobami z zewnątrz, wyłożenia mat dezynfekcyjnych, stosowania specjalnej odzieży, obuwia i środków dezynfekujących. Co więcej, jeśli zaniedbają wskazania inspektorów weterynarii, a świnie zaczną chorować, nie dostaną odszkodowań.

Rolnicy boją się jednak, że nie podołają restrykcyjnym zasadom bioasekuracji i w konsekwencji będą zmuszeni zlikwidować gospodarstwa z trzodą chlewną. Dostosowanie gospodarstw do nowych norm wiąże się bowiem wielkimi kosztami. W ich imieniu do Krzysztofa Jurgiela - ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwróciła się posłanka Bożena Kamińska. - W jaki sposób Pan Minister zamierza pomóc gospodarstwom objętym strefą bioasekuracji, w których nie stwierdzono przypadków ASF w dostosowaniu do odpowiednich procedur wspomnianych stref - pytała.

Kamińska chciała także dowiedzieć się od Krzysztofa Jurgiela, w jaki sposób zamierza powstrzymać rozprzestrzeniającą się epidemię afrykańskiego pomoru świń oraz czy są przygotowane stosowne rozwiązania systemowe lub też doraźne mające formę realnego wsparcia przede wszystkim finansowego dla gospodarstw, w których wystąpił afrykański pomór świń.

Jak odpisał posłance Krzysztof Jurgiel, ministerstwo prowadzi szereg działań, które mają na celu powstrzymanie dalszego szerzenia się pomoru. Czytając obszerną odpowiedź ministra ma się jednak wrażenie, że owe działania polegać mają jedynie na odstrzale dzików i rozdawaniu rolnikom ulotek i broszur. - Podnoszenie świadomości jest istotnym elementem w zwalczaniu choroby - napisał.

A w jaki sposób minister zamierza pomóc rolnikom, których nie stać na dostosowanie gospodarstw do programu bioasekuracji? - Podmiotom utrzymującym świnie, które z różnych względów, w tym z przyczyn finansowych, nie mogły dostosować gospodarstw do wymagań, umożliwiono dowolną rezygnację z utrzymania świń, zapewniając im jednocześnie rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń - napisał minister.

Ci z kolei, którzy nie zrezygnowali z utrzymania trzody mogą ubiegać o refundację maksymalnie połowy wydatków poniesionych na spełnienie wymagań.

komentarze [15] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2019 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka