Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [15368]
  Sprzęt komputerowy [7731]
  Motoryzacja [74653]
  Sprzęt audio-video [54]
  Telefony komórkowe [12893]
  Nieruchomości [172]
  Praca [91583]
  Turystyka [362]
  Inne [10536]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Działka siedliskowa nad rzeką Marycha na Podlasiu


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-04-19

1 USD: 3,8051
1 EUR: 4,2802
1 CHF: 3,7557
1 LTL :
1 GBP: 4,9479
Wiosenna metamorfoza z Perfumerią Douglas
Jak znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie OC?
Wiosenne kwiaty cebulowe
Jak zaplanować wakacje z dzieckiem? Poradnik dla rodziców
Wyraź siebie zapachem! Perfumy, które będą pasować do Twojej osobowości
Wolą zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo?
W Suwałkach zatrudnionych jest już ponad 2 tysiące obcokrajowców. Ukraińcy, Białorusini i Gruzini pracują tam, gdzie brakuje polskich rąk do pracy. Zdaniem ekspertów, pracodawcy woleliby zatrudniać Polaków, ale chętnych, szczególnie do wykonywania najprostszych prac, jest coraz mniej.

Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że sytuacja suwalskiego rynku pracy odwróci się o 180 stopni. Od jakiegoś czasu to bowiem pracodawcy zabiegają o pracowników. Ci z kolei mogą przebierać w licznych ofertach pracy. Brak rąk do pracy, szczególnie na najprostsze i zazwyczaj mało płatne stanowiska spowodował jednak, że firmy otworzyły się na pracowników ze Wschodu. W Suwałkach pracują już między innymi Ukraińcy, Białorusini oraz Gruzini. Z oficjalnych danych wynika, że jest ich około 2 tysięcy. Zatrudnieni są najczęściej w przedsiębiorstwach skupionych w SSSE, spotkać można ich także w marketach.

Zatrudnianie obcokrajowców ma jednak dla przedsiębiorców zarówno plusy, jak i minusy. O ile wynagrodzenie, nawet to najniższe, jest dla pracowników ze Wschodu zadowalające, o tyle zatrudnienie obcokrajowca wiąże się dla pracodawcy przede wszystkim z całą otoczką formalno-prawną. Poza rejestracją takiego pracownika, firmy nierzadko muszą tez zapewnić im zakwaterowanie, a nawet transport.

Zdaniem ekspertów, pracodawcy woleliby zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo. - W pierwszej kolejności firmy próbują walczyć o polskich pracowników, ale przez wzgląd na panującą sytuację ich ścieżką działań jest też przyciąganie pracowników z Ukrainy - mówił w programie „Money. To się liczy” Andrzej Kubisiak z Work Service S.A. - Gdyby jednak mieli zasoby kadrowe w Polsce i polskich pracowników, dużo chętniej by po nich sięgali niż po pracowników ze Wschodu - dodał.

O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników, widać najlepiej na przykładzie największego serwisu ogłoszeniowego w regionie www.praca.suwalki.info. Obecnie zamieszczonych jest ponad 1500 ofert pracy. Każdego dnia firmy dodają kolejne. Pracowników szukają nie tylko wśród Polaków. „Firma meblarska zatrudni pracowników z Ukrainy, Białorusi” albo „Przyjmę do pomocy w gospodarstwie rolnym chłopaka z Ukrainy. Zapewniam zakwaterowanie i wyżywienie” to tylko niektóre z przykładowych ogłoszeń, jakie pojawiły się w zakładce Pracownicy ze Wschodu.

Źródło: money.pl

komentarze [17] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2019 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka