Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [15604]
  Sprzęt komputerowy [7747]
  Motoryzacja [75011]
  Sprzęt audio-video [55]
  Telefony komórkowe [12913]
  Nieruchomości [172]
  Praca [94721]
  Turystyka [363]
  Inne [10632]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Grunt budowlany w Słobódce, gm. Szypliszki


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-07-19

1 USD: 3,7855
1 EUR: 4,2592
1 CHF: 3,8480
1 LTL :
1 GBP: 4,7372
Jak przedłużyć trwałość kosmetyków? Używaj i przechowuj je z głową!
Wiesz jak to jest zastawić cały parking pod blokiem Bentleyami?
Zasłony jako ozdoba
Aparat lingwalny – czy warto się na niego zdecydować?
Pożyczka w Suwałkach – gdzie najtaniej?
DO: Litwini chcą utworzenia dla nich przedszkola w Suwałkach

że co??????????
Najpierw niech pomyślą o suwalskich dzieciach!!!!!! Co to w ogóle za pomysł jest!
autor: ~arrabiata
jakiś
żart chyba???
autor: ~citizen
Raczej szkołę
A może by otworzć szkołę dla litowców by nauczyć dobrych manier. Jak zachowywać się w sklepach,na bazarni. Pokazać gdzie ludzie się załatwiają (wc) ,nauczyć jezdzić samochodami itp.itd
autor: ~Polak
!!!
Dokładnie! Dla suwalskich dzieci brak miejsc w żłobkach i przedszkolach a tu proszę litewskie przedszkola. Niech zaspokoją najpierw potrzeby suwalczan a potem myślą o obcokrajowcach.
autor: ~Basia
To było do przewidzenia
Litwinusy robią u nas zakupy i jeszcze chcą oświaty i co jeszcze może jak się zjadą islamiści to bedą budować meczety?
autor: ~milll
milll
ale ty głupi jestes.....................
autor: ~ja
litewskie przedszkola
Jestem za. Przez chwilę miałem wątpliwości czy nie należy tego powiązać ze sprawą pisowni polskich nazwisk na Litwie czy - na zasadzie wzajemności - z polską oświatą na Litwie, ale doszedłem do wniosku, że takie czynienie mniejszości litewskiej zakładnikami jest zawsze głupie. Powinniśmy przestrzegać cywilizowanych standardów niezależnie od tego czy to się nam opłaca (na krótką metę) czy nie. Nic nam nie zaszkodzi być w tej stawie ponad stare resentymenty. Kwestia finansowania jest do rozwiązania.
autor: ~Robert Grzybiński
Robercie Grzybiński
Więc mamy akceptować czynienie zakładnikami Polaków na Litwie???! Masz rację, że trzeba przestrzegać cywilizowanych standardów, ale to powinno się odbywać na zasadzie wzajemności. Polacy są dyskryminowani na Litwie i to bardzo, Będąc bezkrytyczni wobec takiej sytuacji pozostawiamy ich samych sobie, a tym samym nie szanujemy Polskości, a więc samych siebie. Uważam, że to idealna sytuacja by upomnieć się o swoich tj. nazwiska lub szkoły. Z dyskusji wśród znajomych wiem, że jest to społeczne oczekiwanie. Wszystko pozostaje w rękach władz. Z tego co widzę jeśli przedszkole powstanie bez "ukłonu" w stronę Polaków na Litwie, to nasili to konflikt, który jak widać po wcześniejszych wpisach, jest zaogniony
autor: ~lio
O.K.
Na szczęście pokolenie pewne wymiera i jest nadzieja w naszej młodzieży, że nie wezmą przykładu ze swoich rodziców. Żłobki powstaną i za 20 lat będą zdrowe i normalne relacje sąsiedzkie (gospodarka też się nakręci ale to chyba już za bardzo skomplikowane zagadnienie dla większości komentujących). A i może jakiś meczet nawet w sąsiedztwie kościoła w Suwałkach stanie i też będzie fajnie. A tak na marginesie: Litwini i Ukraińcy przyjeżdżają do nas, my jedziemy do Niemiec i Anglii itd., to się nazywa "emigracja" i można o tym dowiedzieć się na poziomie szkoły podstawowej, podobnie jak o nietolerancji, zaściankowości, ciemnogrodzie, zawiści, ...
autor: ~nilo
litewskie przedszkola
@arrabiata Myślę, że to są suwalskie dzieci, no bo niby jakie ? @Polak No cóż, znam w mieście jedną publiczną toaletę, do tego za złotówkę. @Basia To nie obcokrajowcy, to obywatele. Podatki płacą na przykład. @milll To świetnie, że robią zakupy. Mamy z tego podatki. Nie budują meczetów. @lio Będziemy mieć dobry argument aby domagać się tego samego. Jakoś na ulicach słychać częściej język ukraiński niż litewski, więc bez obaw.
autor: ~Robert Grzybiński
bardzo dobrze
komu przeszkadza przedszkole dla garstki dzieci? Zgadzam się z Robertem Grzybińskim i częściowo z nilo. Oburzonym przypominam, że mieszkają na pograniczu, a Litwini żyli z nami od zawsze, chyba pora się przyzwyczaić. Co to jest za argument, że to "niesuwalskie"? Po pierwsze - nawet jeśli to co z tego? Po drugie, w artykule wyraźnie napisano, że chodzi o rodziny z Puńska i z Sejn. Jeżeli dla kogoś jest to miejsce egzotyczne, to nie mam pytań.
autor: ~jamto
jestem za
lepiej Litwinów i Ukraińców wspierać, niżby miało się wspierać muzułmanów, ortodoksów, którzy kobiety mają za ...
autor: ~Johny
1+1=2
Jeśli na Litwie są takie przedszkola dla polskich dzieci to powinny być też litewskie a Polsce. Nie jestem Litwinem.
autor: ~Też z Suwałk
macie problemy... :-) :-)
Suwalszczyzna = Jaćwież = Litwa, więc w czym problem?
autor: ~Król Julian
Trzeba się integrować
a nie tworzyć nowe podziały , jeżeli tu chcą mieszkać powinni być częścią społeczeństwa a nie budować nowe getta.
autor: ~kazik
Jaćwież
Jakiś mądry i uczony powyżej napisał, że Jaćwież=Litwa. Otóż mylisz się i to bardzo. Tak na marginesie, to Jaćwież nie oznacza że to Polska. Jaćwież to Jaćwież, wara od niej!
autor: ~Jaćwież
Taka sytuacja
Oni zakazują używania polskiego języka na Litwie, a Wy chcecie im przedszkole budować...
autor: ~Hans Klos
@~Też z Suwałk
Owszem, są przedszkola dla Polaków na Litwie. Z tym, że z obowiązkowym językiem litewskim. Tak ta mniejszość etniczna (bo narodem tego nazwać nie można) "miłuje" mniejszość polską u siebie.
autor: ~Pumba & Timon
@ Jaćwież
I po co ta spina? Jeszcze ci żyłka pierdzielna pęknie. Jak byś nie wiedział niedouku jeden to plemię Jaćwingów wywodziło się z tej samej grupy etnicznej, kulturowej i językowej co współcześni Litwini i Łotysze. Tak, że dzielenie włosa na czworo nic nie da i nie zmieni faktu, że obszar obecnej Suwalszczyzny były to tereny słabo zaludnione, dzikie i ucywilizowane najpóźniej.
autor: ~Pumba & Timon
.
Z tego co piszecie to wydaje się całkiem myślący ludzie, a nie rozumiecie(lub udajecie że nie rozumiecie) o co chodzi i w czym jest problem. To nie jest problem tolerancji, czy tak ostatnio modnego tzw. cimnogrodu. Nie mam nic przeciwko Litwinom i nie kształtuję swego przekonania o tym narodzie po kilku zachowaniach w naszych stronach. Nie wiem Robercie Grzędziński co maja do tego Ukraińcy i- to przyrównanie pasuje jak garbaty do ściany. Chodzi o zasadę wzajemności. Jeśli w Polsce nie robimy przeszkód by Litwini dbali o swoją narodowość, to mamy prawo oczekiwać tego samego na Litwie - i same obietnice nie powinny wystarczyć. W Polsce już wcześniej został zrobiony ukłon w stronę dobrych relacji - nazwy miejscowości są w j.litewskm. Na Litwie tymczasem pracownicy kolei, pracownicy oświaty, urzędów są karani za samo używanie j. polskiego. Polacy nie mają nawet prawa do nazwiska w ojczystym języku. Jestem za przedszkolem dla litewskich (nie suwalskich czy sejneńskich) dzieci, ale na zasadzie WZAJEMNOŚCI !!!! Dbajmy o Polaków i nie zostawmy ich samych sobie.
autor: ~lio
To niech idą do polskiego przedszkola skoro w Polsce mieszkają...
Ja żeby dziecko do przedszkola się dostało muszę się rozwieść i zmienić pracę na niskooplacana, a oni chcą 20 miejsc w przedszkolach i to od zaraz, no i po wakacjach musi być przedszkole... Skoro chcą mieszkać w Polsce to niech dzieci chodzą do polskiego przedszkola, a Państwo owszem niego zapewni im litewskie przedszkole, ale dopiero jak wszystkie potrzebujące polskie dzieci będą je miały zapewnione.
autor: ~Krzywdzące
@Krzywdzące
Oto skutki naszego socjalizmu, darmowego socjalu i pięcsetplusów. W normalnym kraju ludzie podnoszę kwalifikacje i szukają wyższych zarobków.
autor: ~Maciek
Ok. Ale...
... Ale tylko jeśli takie same prawa będą mieli Polacy na Litwie. Bo na razie to my pozwalamy Litwinom w Polsce na wszystko, a oni Polaków na Litwie gnoją, jak tylko mogą.
autor: ~blob13
@Maciek
500-plusy dostają przedszkola z marszu bo to rodziny wielodzietne lub niski dochód na członka rodziny... Ludzie którzy normalnie zarabiają i żyją w pełnej rodzinie (czytaj: mama, tata i dziecko) i jeszcze bez kredytu, muszą walczyć o miejsce w przedszkolu...słabe to... Tak jak pisał blob13, jak oni nam dadzą takie przywileje na Litwie to niech i żłobek sobie otwierają, ale póki co to jawne włażenie im gdzieś, tylko po co pytam??!!
autor: ~Krzywdzące
troszkę nowszej historii
Trzeba w tym siedzieć, żeby mówić: http://www.forum.suwalki.info/index.php/topic,68373.0.html
autor: ~Mac Shell
To było do przewidzenia
Litwinusy robią u nas zakupy i jeszcze chcą oświaty i co jeszcze może jak się zjadą islamiści to bedą budować meczety?
autor: ~milll
O.K.
Na szczęście pokolenie pewne wymiera i jest nadzieja w naszej młodzieży, że nie wezmą przykładu ze swoich rodziców. Żłobki powstaną i za 20 lat będą zdrowe i normalne relacje sąsiedzkie (gospodarka też się nakręci ale to chyba już za bardzo skomplikowane zagadnienie dla większości komentujących). A i może jakiś meczet nawet w sąsiedztwie kościoła w Suwałkach stanie i też będzie fajnie. A tak na marginesie: Litwini i Ukraińcy przyjeżdżają do nas, my jedziemy do Niemiec i Anglii itd., to się nazywa "emigracja" i można o tym dowiedzieć się na poziomie szkoły podstawowej.
autor: ~nilo
macie problemy... :-) :-)
Suwalszczyzna = Jaćwież = Litwa, więc w czym problem?
autor: ~Król Julian
imię:
e-mail:
temat:
treść:

Wpisz kod widoczny powyżej
 

PARTNERZY© 2007-2019 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka