Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 

Kupno mieszkania? Jak znaleźć dobry kredyt?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedna z najpoważniejszych decyzji w dorosłym życiu. Wiąże się ona wszakże z długotrwałym zobowiązaniem wobec banku, na rzecz którego przez wiele lat trzeba płacić kolejne raty. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć znaleźć dobry kredyt mieszkaniowy. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Tego dowiesz się z lektury tekstu.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedna z najpoważniejszych decyzji w dorosłym życiu. Wiąże się ona wszakże z długotrwałym zobowiązaniem wobec banku, na rzecz którego przez wiele lat trzeba płacić kolejne raty. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć znaleźć dobry kredyt mieszkaniowy. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Tego dowiesz się z lektury tekstu.


Koszty

Nie da się ukryć, że w przy poszukiwaniu kredytu początkowo skupiamy się przede wszystkim na kosztach. Zwracamy uwagę głównie na wysokość oprocentowania i prowizji, ale analiza jednej z tych opłat w oderwaniu od innych mija się z celem. Dlatego w celu rzetelnej oceny, z jakimi kosztami wiąże się dany produkt, należy się posługiwać wskaźnikiem RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), ponieważ w jednej wartości ujmuje on wszystkie opłaty. Im niższe RRSO, tym bardziej atrakcyjny kredyt. Na łatwe porównanie wielu ofert pod kątem tego wskaźnika pozwala np. porównywarka kredytów - kredytowo.org. Warto ją przejrzeć i wykorzystać przy poszukiwaniu najlepszej oferty.


Dostępna kwota

To, jaką kwotę możesz pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego, zależy od Twojej zdolności kredytowej. Jak wiadomo, im ona lepsza, tym na większą sumę możesz się zadłużyć. Problem w tym, że każdy bank wylicza ją na własny sposób, w związku z czym w jednej placówce możesz uzyskać znacznie niższą zdolność niż w innej. Dlatego warto ją zweryfikować w kilku bankach, aby móc się zorientować, na jak duży kredyt możesz liczyć.


Wakacje kredytowe

Jak wspomnieliśmy na samym początku, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, które będzie Ci towarzyszyć przez wiele lat. I choć dzisiaj Twoja sytuacja finansowa może być doskonała, to za 10 czy 15 lat wszystko się może zmienić. Warto wziąć to pod uwagę i zorientować się, jakie procedury zostaną uruchomione, gdy pojawią się trudności ze spłatą zobowiązania. Czy wybrany bank oferuje tzw. wakacje kredytowe, w trakcie których można sobie zrobić przerwę od spłacania kredytu? Ile kosztuje wydłużenie pierwotnego terminu, którego nie udało Ci się dotrzymać? Jak dużo trzeba płacić za monity i windykację należności?
Powyższych pytań nie zbywaj stwierdzeniem, że na pewno bez problemu spłacisz kredyt, bo tak naprawdę nie wiesz, co będzie za kilka lat. Być może – odpukać – Twoje zarobki spadną na tyle, że comiesięczna rata stanie się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem? Dzisiaj może wydawać się to nieprawdopodobne, ale w przyszłości wykluczyć takiego scenariusza się nie da. Żeby więc się nie rozczarować ewentualnymi opłatami związanymi z przedłużeniem terminu spłaty czy procedurami windykacyjny, zorientuj się w ich wysokości i dowiedz się, czy bank proponuje przerwę w spłacaniu rat, zwaną również wakacjami kredytowymi. Takiej możliwość na pewno nie obejmuje natomiast kredyt gotówkowy w Alior Bank ani w jakimkolwiek innym banku.


Produkty dodatkowe

Udzielając kredytów gotówkowych, wiele banków zachęca klientów do skorzystania z innych produktów, proponując za to np. niższe oprocentowanie albo zredukowanie prowizji. Z reguły chodzi o otwarcie konta osobistego czy karty kredytowej. To propozycja godna rozważenia, ale po uprzedniej analizie tychże produktów. Może się bowiem okazać, że opłaty, jakimi są objęte, nie rekompensują obniżonego oprocentowania czy niższej prowizji. Jeśli jednak opłaty są niskie albo w ogóle ich brak, jak najbardziej warto rozważyć skorzystanie z takiej oferty. W końcu otwarcie darmowego rachunku bankowego czy posiadanie karty kredytowej nie jest z Twojej strony żadnym poświęceniem, a może przynieść naprawdę wymierne korzyści.
...........................................................................................................................

© 2007-2019 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka